Filip Dřímalka - HOT: Jak uspět v digitálním světě (O knize a co mi přinesla)

13.08.2020

Kniha mi vplula do ruky z pultu jednoho českobudějovického knihkupectví. Po krátkém prolistování jsem se rozhodla investovat 499,-Kč s vidinou progresivního sebevzdělávání. Tak je to v dnešní době přeci in.


HOT Jak uspět v digitálním světě, Dřímalka
HOT Jak uspět v digitálním světě, Dřímalka


Inspiraci přinese hlavně velkým firmám

Kniha má smysl zejména pro velké firmy a pracovní týmy. Manažeři se skupinou "poddaných" v ní proniknou do hloubky několika témat. Ukazuje např., jak:

  • svému týmu/firmě usnadnit a zjednodušit práci díky technologiím,
  • postupovat při inovacích a koho všeho do nich zapojit (včetně zákazníků),
  • jak učit lidi ve svém týmu efektivně komunikovat,
  • jak pracovat co nejefektivněji,
  • ajťákům firmy přiblížit svět a potřeby normálních zaměstnanců,
  • a mnoho dalšího.

Myšlenky, které si z nich odnese freelancer

Z pohledu mého pracovního nastavení tipu "one woman show" mi nejvíce užitku přinesla první část. Ta mě ujistila v tom, co každý podnikatel ví (nebo by alespoň měl vědět), že bez schopnosti inovovat se jeho business možná jednou ocitne v propadlišti dějin.

Zjistila jsem, že patřím do škatulky "digitálních domorodců". Moje Generace Z narozená po roce 1988 podle této knihy pracuje obvykle na několika rozpracovaných projektech najednou, je nám vlastní změna a křivka učení u nás stoupá rychlostí blesku.

V tom se liším např. od Baby boomers (narozených 1946-1967), kteří se obvykle po celý život drží kariéry v rámci jedné organizace, Husákových dětí (narozených 1968-1982), kteří bývají loajální k profesi, nikoliv k zaměstnavateli a od Mileniálů (narozených 1983-1987), kteří kladou důraz na smysluplnost práce a spolupráci se zaměstnavatelem.

Digitální minimalismus

Kniha mě utvrdila v tom, že moje pracovní produktivita utrpí, pokud na mě během práce vyskakují neužitečné notifikace z e-mailu a stíhám sledovat, co nového na Facebooku. Mimochodem po dopsání této věty jsem se rychle koukla, kolik dostal můj dnešní nový příspěvek "lajků". To mi jen potvrzuje, že kniha neradí špatně. No jo - jenže ono se to snadno řekne....

Co mi kniha dala z pohledu rodiče a přístupu ke vzdělání

Potvrdila mi úsloví, že "pokrok nezastavíš". A rozhodně nemá smysl nutit děti, aby stoupaly po klasickém žebříčku našeho školství až k titulu Mgr. to jen proto, aby si zajistily někde "dobře placené místo".

Dnes se vše vyvíjí zkrátka tak rychle, že než dítě stihne školu vystudovat, tak to, co ho tam učili, už stejně nebude platit.

Současný trh práce ve skutečnosti již nestaví na piedestal pracovníky s dokončenou školou, ale naopak lidi kreativní, kteří se umí pohybovat v digitálním světě.

A pak babo raď: mám tedy tomu dítěti zakazovat, aby bylo pořád na telefonu či počítači, nebo ne?

Dopady technologií nepřinášejí hrozbu

Lidé by měli přestat vnímat technologie jako hrozbu, která visí nad pracovním trhem.

Dřímalka připomíná, že "lidé na nižších pracovních pozicích mívají takové obavy. Přitom se mnozí z nich nemají čeho bát. Je dobré připomínat, že díky automatizaci může vzniknout víc pracovních pozic, než kolik zanikne. A že státy s nejvyšší mírou automatizace a robotizace (Singapur, Jižní Korea, Německo) se často mohou chlubit velmi nízkou nezaměstnaností. Všichni by si ale měli uvědomit, že svět se mění a oni se zkrátka musejí učit nové věci."

Doporučila bych knihu?

Ano. Jak už jsem zmínila, kniha jde do hloubky a inspiraci v ní najdou zejména velké týmy lidí. Své si z ní odnese ale i běžný smrtelník, i když ten pravděpodobně velkou část kapitol přeskočí. 

Kdo to tu píše: 

Jmenuji se Markéta Mazancová a jsem redaktorka a copywriter na volné noze. Působím v Českých Budějovicích. Pro své klienty píšu texty, které prodávají, např. texty na web, PR články, firemní blogy, spravuji sociální sítě nebo vymýšlím slogany aj. S nadšením vytvořím unikátní texty, které naloví zákazníky i pro vaši firmu! 

Další články z mého blogu: